Skip to content

28 E Park AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1919

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block49
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF1DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
30%
Improvement Value:$109,500
70%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,926+3.0%
2024$5,754+2.6%
2023$5,610-0.3%
2022$5,626+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,473DeedBook 13351, Page 1426

Property Built

Built

Year Built: 1919