Skip to content

25 E Broadway AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2068

Property Information

Block52
Lot18
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SFRCA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
30%
Improvement Value:$106,400
70%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,558+3.1%
2024$5,390-2.0%
2023$5,499-0.3%
2022$5,514+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1671, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1968