Skip to content

207 Coville DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block1122
Lot4
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM110

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,300
24%
Improvement Value:$121,200
76%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,889+6.6%
2024$4,587+12.7%
2023$4,072+3.9%
2022$3,919+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,428DeedBook 13800, Page 4270Recorded12/23/2025

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 13781, Page 1030

Property Sale

Sale
$172,500
Sq Ft1,428DeedBook 13511, Page 8047Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 6753, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1976