Skip to content

213 Coville DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block1122
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM110

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
25%
Improvement Value:$114,300
75%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680+6.6%
2024$4,392+12.7%
2023$3,898+3.9%
2022$3,752+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 13369, Page 3654

Property Sale

Sale
$95,900
DeedBook 5870, Page 1

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 4471, Page 321

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 3354, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1976