Skip to content

601 Concord DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 14, 2026

Property Information

Block1124
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM110

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,600
21%
Improvement Value:$145,000
79%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,597+6.6%
2024$5,252+12.7%
2023$4,662+3.9%
2022$4,486+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,332DeedBook 13809, Page 3912Recorded2/26/2026

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 13574, Page 4995

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 13325, Page 4914Recorded3/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1976