Skip to content

122 Coville DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$343,595
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block1124
Lot2
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM110

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
19%
Improvement Value:$162,200
81%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,136+6.6%
2024$5,758+12.7%
2023$5,111+3.9%
2022$4,919+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$343,595

To:

Sq Ft1,518DeedBook 13614, Page 7281

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 13388, Page 9856Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 13308, Page 9047Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 4590, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1976