Skip to content

33 Railroad StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2015

Property Information

Block1129
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM110

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
22%
Improvement Value:$142,600
78%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,606+6.6%
2024$5,260+12.7%
2023$4,669+3.9%
2022$4,494+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,500
DeedBook 3460, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1976