Skip to content

16 Scammell DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block1128
Lot14
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM110

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,322
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
25%
Improvement Value:$113,900
75%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,656+6.6%
2024$4,369+12.7%
2023$3,878+3.9%
2022$3,732+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5106, Page 534

Property Sale

Sale
$55,900
DeedBook 3125, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1976