Skip to content

419 Salvia StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1989

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 2, 2018

Property Information

Block206
Lot16
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM012

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
26%
Improvement Value:$108,700
74%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,496+6.6%
2024$4,219+12.7%
2023$3,745+3.9%
2022$3,604+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 13357, Page 8147

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 13288, Page 288Recorded7/26/2017

Property Sale

Sale
$46,500

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 13212, Page 5843Recorded3/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 3922, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$5,500
DeedBook 3396, Page 49