Skip to content

530 Cactus StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1960

Last Sale Price
$151,500
Last Sale Date
Mar 8, 2006

Property Information

Block206
Lot40
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM012

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
25%
Improvement Value:$114,000
75%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,659+6.6%
2024$4,372+12.7%
2023$3,881+3.9%
2022$3,735+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$151,500

To:

Sq Ft960DeedBook 6372, Page 867

Property Sale

SaleMulti
$134,900
DeedBook 6148, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5833, Page 182

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 4082, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1960