Skip to content

411 Salvia StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1989

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
Dec 9, 2005

Property Information

Block206
Lot20
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM012

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
27%
Improvement Value:$100,600
73%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,248+6.6%
2024$3,986+12.7%
2023$3,538+3.9%
2022$3,405+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$184,900

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6355, Page 905

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 5739, Page 827

Property Sale

SaleMulti
$91,300
DeedBook 4013, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 3533, Page 48