Skip to content

2 Oak AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1969

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 9, 2006

Property Information

Block408
Lot13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM026

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,600
18%
Improvement Value:$201,500
82%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,512+6.6%
2024$7,049+12.7%
2023$6,257+3.9%
2022$6,022+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft2,816DeedBook 6445, Page 657

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 5066, Page 100

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3861, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1969