Skip to content

175 Syringa StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block209
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM012

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
31%
Improvement Value:$105,800
69%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,714+6.6%
2024$4,423+12.7%
2023$3,927+3.9%
2022$3,779+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 6387, Page 620

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 6105, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1960