Skip to content

113 Clover StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1968

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block210
Lot26
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM012

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
17%
Improvement Value:$190,500
83%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+6.6%
2024$6,600+31.8%
2023$5,009+3.9%
2022$4,821+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,730DeedBook 13498, Page 9628

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 13260, Page 3254Recorded1/19/2017

Property Sale

Sale
$69,900

From:

To:

Sq Ft1,844DeedBook 13228, Page 3808Recorded6/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$180,111
DeedBook 6322, Page 775

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 4804, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1968