Skip to content

126 Heather StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1994

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block210
Lot47
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM012

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
26%
Improvement Value:$108,100
74%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,478+6.6%
2024$4,202+12.7%
2023$3,730+3.9%
2022$3,590+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 13620, Page 4174

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 13097, Page 5610Recorded9/27/2013

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 6567, Page 161

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 5663, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook 4666, Page 305