Skip to content

149 Auburn AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 2014

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block222
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM013

Building Details

Building Class17
Description2SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,043
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
15%
Improvement Value:$217,300
85%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,825+6.6%
2024$7,342+12.7%
2023$6,518+3.9%
2022$6,273+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,043DeedBook 13606, Page 4096

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,043DeedBook 13391, Page 9686Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,043DeedBook 13240, Page 8374Recorded9/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 6586, Page 309