Skip to content

135 Medford StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2003

Property Information

Block224
Lot21
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM013

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
21%
Improvement Value:$142,900
79%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+6.6%
2024$5,203+12.7%
2023$4,618+3.9%
2022$4,445+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$90,900
DeedBook 3997, Page 174

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 3375, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1986