Skip to content

111 Medford StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1999

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block224
Lot33
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM013

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
18%
Improvement Value:$171,500
82%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,421+6.6%
2024$6,025+12.7%
2023$5,349+3.9%
2022$5,147+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,505DeedBook 13522, Page 5654

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,505DeedBook 13091, Page 9692Recorded8/26/2013

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5683, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 5307, Page 30