Skip to content

1303 Evergreen BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1983

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block228
Lot29
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM014

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
23%
Improvement Value:$124,800
77%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,990+6.6%
2024$4,682+12.7%
2023$4,156+3.9%
2022$4,000+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,476DeedBook 13674, Page 4029

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 6077, Page 770

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 5568, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1983