Skip to content

143 Elder AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block228
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM014

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$141,900
78%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,325+6.9%
2024$4,981+13.4%
2023$4,394+4.1%
2022$4,219+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974