Skip to content

701 W Lakeshore DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1940

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block255
Lot37
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM015

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage870
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
27%
Improvement Value:$98,900
73%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,153+6.6%
2024$3,897+12.7%
2023$3,459+3.9%
2022$3,329+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft870DeedBook 13641, Page 3838

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4160, Page 203

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3904, Page 294

Property Sale

SaleMulti
$6,500
DeedBook 2802, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1940