Skip to content

375 Goldenrod StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1925

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block285
Lot66
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM017

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
21%
Improvement Value:$187,800
79%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,258+6.6%
2024$6,810+12.7%
2023$6,046+3.9%
2022$5,818+25.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$405,000

To:

DeedBook 13769, Page 6673

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 13471, Page 9552Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 13374, Page 9576Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$61,000

To:

DeedBook 2796, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1925