Skip to content

2701 N Lakeshore DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1964

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block332
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM020

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,551
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
23%
Improvement Value:$141,100
77%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,584+6.6%
2024$5,240+12.7%
2023$4,652+3.9%
2022$4,477+4.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft1,551DeedBook 13544, Page 7827

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft1,551DeedBook 13474, Page 1145Recorded9/28/2020

Property Sale

SaleMulti
$214,000
DeedBook 6553, Page 640

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 6447, Page 844

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 5482, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5068, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1964