Skip to content

34 Violet StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1946

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block378
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM023

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage532
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
43%
Improvement Value:$52,800
57%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,844+6.6%
2024$2,669+12.7%
2023$2,369+3.9%
2022$2,280+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft532DeedBook 13532, Page 7637

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4811, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1946