Skip to content

53 Begonia StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1956

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Jun 10, 1997

Property Information

Block378
Lot37
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM023

Building Details

Building Class17
Description2 BLDGS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
25%
Improvement Value:$114,400
75%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,705+6.6%
2024$4,415+12.7%
2023$3,919+3.9%
2022$3,772+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 5373, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1956