Skip to content

1300 S Brynwood DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block381
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM023

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,100
21%
Improvement Value:$145,000
79%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,643+6.6%
2024$5,295+12.7%
2023$4,700+3.9%
2022$4,523+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 13751, Page 7505

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,816DeedBook 13604, Page 8229Recorded4/4/2022

Property Sale

Sale
$82,500

To:

Sq Ft1,816DeedBook 13554, Page 560Recorded8/31/2021

Property Sale

SaleMulti
$34,000

To:

DeedBook 3993, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1974