Skip to content

24 Wasp StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1961

Last Sale Price
$113,500
Last Sale Date
Mar 16, 2018

Property Information

Block39
Lot11
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM003

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
21%
Improvement Value:$143,200
79%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,554+6.6%
2024$5,211+12.7%
2023$4,626+3.9%
2022$4,452+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,500

To:

Sq Ft1,480DeedBook 13340, Page 3259

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 6679, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1961