Skip to content

44 Clubhouse RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1961

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 28, 2016

Property Information

Block405
Lot4
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM025

Building Details

Building Class17
Description1SFU1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
27%
Improvement Value:$121,200
73%
Total Assessment$165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,073+6.6%
2024$4,760+12.7%
2023$4,225+3.9%
2022$4,066+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 13217, Page 7822

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5702, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1961