Skip to content

21 Orchard AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$84,500
Last Sale Date
Sep 14, 1999

Property Information

Block441
Lot24
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM029

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
27%
Improvement Value:$102,000
73%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,041+7.0%
2024$3,776+5.7%
2023$3,574+3.9%
2022$3,440+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$84,500
DeedBook 5722, Page 878

Property Sale

SaleMulti
$73,400
DeedBook 5563, Page 233

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2865, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1975