Skip to content

900 S Lakeshore DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block441
Lot28
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM029

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
29%
Improvement Value:$108,200
71%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,674+6.6%
2024$4,386+12.7%
2023$3,893+3.9%
2022$3,747+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,000DeedBook 13464, Page 6057

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 6771, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1940