Skip to content

32 Filbert AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1959

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Jun 30, 1992

Property Information

Block441
Lot14
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM029

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
27%
Improvement Value:$107,200
73%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,530+6.6%
2024$4,251+12.7%
2023$3,773+3.9%
2022$3,631+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 4391, Page 255

Property Sale

SaleMulti
$20,772
DeedBook 4231, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1959