Skip to content

213 Curtin AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 2022

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 4, 2022

Property Information

Block47
Lot30
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM003

Building Details

Building Class---
Description1S-VL-R-1AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,700
13%
Improvement Value:$184,700
87%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,510+6.6%
2024$6,109+763.8%
2023$707+3.9%
2022$681+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 13623, Page 4122

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 13407, Page 2118Recorded9/10/2019