Skip to content

228 Phillips AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2013

Property Information

Block52
Lot53
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM003

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
30%
Improvement Value:$90,300
70%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$2,321-1.3%
2011$2,351+2.0%
2010$2,306+1.1%
2009$2,280+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 6726, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1975