Skip to content

701 Berkeley DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1973

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block582
Lot16
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM044

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,054
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,100
26%
Improvement Value:$111,200
74%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,607+6.6%
2024$4,323+12.7%
2023$3,837+3.9%
2022$3,693+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,054DeedBook 13766, Page 7029

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,054DeedBook 13714, Page 1330Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 6510, Page 981

Property Sale

Sale
$93,300
DeedBook 5042, Page 191

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 3545, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1973