Skip to content

12 Spruce BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1957

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block583
Lot16
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM044

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage805
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
28%
Improvement Value:$98,300
72%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,193+6.6%
2024$3,934+63.2%
2023$2,410+4.8%
2022$2,301+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft805DeedBook 13618, Page 7407

Property Sale

Sale
$39,900
Sq Ft805DeedBook 13589, Page 8643Recorded1/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1957