Skip to content

560 Cabot DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1966

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 16, 2018

Property Information

Block584
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM044

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage863
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
32%
Improvement Value:$81,100
68%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,681+6.6%
2024$3,454+12.7%
2023$3,066+3.9%
2022$2,951+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft863DeedBook 13359, Page 3429

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 6269, Page 635

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 6078, Page 558

Property Sale

Sale
$74,800
DeedBook 5624, Page 524

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4093, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1966