Skip to content

309 Serrano TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block593
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM046

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,071
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
29%
Improvement Value:$94,400
71%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,802+7.0%
2024$3,552+13.7%
2023$3,125+4.2%
2022$2,998+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,071DeedBook 13748, Page 4555

Property Built

Built

Year Built: 1974