Skip to content

306 Piute TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block594
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM046

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
29%
Improvement Value:$94,600
71%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,058+6.6%
2024$3,808+12.7%
2023$3,380+3.9%
2022$3,253+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 13349, Page 9621

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 13329, Page 1210Recorded4/6/2018

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 6633, Page 860

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6506, Page 602

Property Sale

Sale
$60,900
DeedBook 3281, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1974