Skip to content

309 Shawnee TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1990

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 30, 1990

Property Information

Block594
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM046

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,203
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
18%
Improvement Value:$172,400
82%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,443+6.6%
2024$6,045+13.0%
2023$5,351+3.9%
2022$5,150+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4152, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$17,900
DeedBook 3954, Page 105