Skip to content

302 Shoshoni TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1972

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block596
Lot4
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM046

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
26%
Improvement Value:$110,400
74%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,542+6.6%
2024$4,262+12.7%
2023$3,784+3.9%
2022$3,641+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 13554, Page 7283

Property Sale

Sale
$131,900
DeedBook 6052, Page 450

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5605, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1972