Skip to content

63 Dakota TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1973

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block681
Lot39
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM053

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
17%
Improvement Value:$185,200
83%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,859+6.6%
2024$6,436+12.7%
2023$5,714+3.9%
2022$5,499+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 6025, Page 581

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 3231, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1973