Skip to content

227 Rhode Island RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1968

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block699
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM055

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
24%
Improvement Value:$120,300
76%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,852+6.6%
2024$4,553+12.7%
2023$4,041+3.9%
2022$3,889+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 13577, Page 1745

Property Built

Built

Year Built: 1968