Skip to content

234 N Carolina TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1960

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block699
Lot32
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM055

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
25%
Improvement Value:$114,100
75%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,662+6.6%
2024$4,374+12.7%
2023$3,883+3.9%
2022$3,737+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft960DeedBook 13603, Page 9108

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 13378, Page 5477Recorded3/13/2019

Property Sale

Sale
$63,695

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 13364, Page 5203Recorded11/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960