Skip to content

511 N Carolina TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Sep 16, 2013

Property Information

Block687
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
20%
Improvement Value:$152,100
80%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,827+6.6%
2024$5,467+12.7%
2023$4,853+3.9%
2022$4,671+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook 13109, Page 9550

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6525, Page 701

Property Sale

Sale
$176,900
DeedBook 6194, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1970