Skip to content

7 S Carolina RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1960

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block712
Lot22
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM056

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$152,000
79%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,885+6.6%
2024$5,522+12.7%
2023$4,902+3.9%
2022$4,717+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500

To:

Sq Ft2,068DeedBook 13463, Page 3633

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6328, Page 37

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 6006, Page 72

Property Sale

Sale
$96,900
DeedBook 4330, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1960