Skip to content

200 New Hampshire RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1968

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 4, 2019

Property Information

Block729
Lot8
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
19%
Improvement Value:$173,600
81%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,541+6.6%
2024$6,137+12.7%
2023$5,448+3.9%
2022$5,243+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13384, Page 6999

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13305, Page 1857Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4507, Page 88

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3205, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1968