Skip to content

503 Wisconsin DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block721
Lot2
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
20%
Improvement Value:$150,200
80%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,784+6.6%
2024$5,427+12.7%
2023$4,818+3.9%
2022$4,636+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13769, Page 8102

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,888DeedBook 13739, Page 859Recorded10/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1975