Skip to content

517 Wisconsin DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block721
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
20%
Improvement Value:$157,600
80%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,026+6.6%
2024$5,654+12.7%
2023$5,019+3.9%
2022$4,830+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$323,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13644, Page 1402

Property Sale

Sale
$219,900

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13375, Page 3265Recorded2/14/2019

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13358, Page 9486Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3077, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1976