Skip to content

202 Colorado TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block726
Lot2
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
20%
Improvement Value:$151,900
80%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,820+6.6%
2024$5,462+12.7%
2023$4,848+3.9%
2022$4,666+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13572, Page 2565

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 13145, Page 7058Recorded10/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975