Skip to content

212 Colorado TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block726
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
25%
Improvement Value:$116,300
75%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,729+6.6%
2024$4,438+12.7%
2023$3,939+3.9%
2022$3,791+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$81,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 13223, Page 7150Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 6354, Page 715

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 6331, Page 971

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5817, Page 302

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3178, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1976